Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Jarní zvyky ve školní družině

Jarní zvyky ve školní družině

Vynášení Mařeny

Tento zvyk je velmi starý. Jeho smyslem je rozloučit se nejen se zimou, ale se vším trápením, které nás sužuje a se vším špatným, co nás trápí. Smrtku, Mařenu, Morenu, bylo třeba nést celou vsí, aby do sebe nasála všechen chlad, úzkost, strach a obavy z brzkého konce.

Tento zvyk jsme před třemi lety obnovili s dětmi v družině.  Vyrábíme si Mařenu z klacků a sena, obmotáme přírodním motouzem, nastrojíme do sukýnky a šátku a můžeme vyrazit k řece Odře.  Děti umí krátkou básničku „Něsem, něsem Mařenu, na oleji smaženu“…  Největší odměna pro děti je nést Mařenu.  U Odry Mařenu odstrojíme, zapálíme a za pokřiků říkadel hodíme do vody. Jaro může přijít. Ve čtvrtek 21. 3. odpoledne jste nás mohli potkat při vynášení Mařeny.

Hrkání

Velikonoční hrkání se pojí se Svatým neboli Pašijovým týdnem a odletem zvonů do Říma. Na Zelený čtvrtek se naposledy rozezní zvony a varhany, které umlknou až do Velikonoční vigilie a jejich místo zaplní dřevěné hrkače, řehtačky a klapačky – odtud název Velikonoční hrkání.

I tento zvyk se v Proskovicích kdysi dodržoval. A proto jsme se letos rozhodli s dětmi tento zvyk oprášit.  Protože ve čtvrtek 28. 3. měly děti Velikonoční prázdniny a na Velký pátek je státní svátek a tento čas trávíme s rodinami,  netradičně jsme „hrkali“ ve středu 27. 3. odpoledne, prošli se Proskovicemi.

Tímto jsme si připomněli některé tradice spojené s jarem.